Niksar Cevizi

Ceviz insan sağlığına yararlı ilk on tüketim maddesi arasındadır. İçeriğindeki bileşenler incelendiğinde cevizin yerinin başka besinlerle kolay doldurulamayacağı görülmektedir. Diğer meyvelere kıyasla ,sahip olduğu zengin gümüş iyonları sayesinde beyin gelişimine katkıda bulunur. Cevizin içindeki diğer önemli bileşen Vitamin E’dir. Vitamin E, antioksidan etkisi sayesinde vücudun savunmasını artırır, bunun yanında sperm üretilmesi ve hareketi için önemli bir mineraldir. Deniz ürünlerinden sonra içinde en çok bulunan besin, cevizdir. Demirden sonra vücutta en çok ihtiyaç duyulan element olan çinkonun, sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında ve yaraların iyileşmesinde önemli bir yeri vardır. Çinko ve E vitaminin sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklardaki etkisi özellikle alzhemier ve parkinson gibi hastalıklarda kendini gösterir.

Hayatta kalmak için gerekli olan elementlerin ihtiyaç miktarı oldukça azdır ancak alınmaması durumu halinde ciddi sorunlara yol açar. İhtiyaç duyduğumuz oranlar çok küçük miktarlar da olsa bazen vücudumuzda bu elementlerin eksikliğini çekebiliriz. Bu olumsuz durumlar için ceviz içerdiği bakır, mangan, triptofan sayesinde oldukça kurtarıcı bir besindir .Triptofan özellikle depresyon gibi ruhsal durumların kontrolünde rol oynayan serotonin hormonunun üretilmesinde gerekli bir maddedir. Cevizin içinde bulunan L-arjinin vücudun üretemediği ve dışardan alınması gereken aminoasitlerdendir. L-arjinin kalp damar hastalıklarında ve kolesterol kontrolünde faydalı olduğu bilinmektedir. Cevizde bulunan ve diğer besinlerde kolay bulunmayan melatonin, beynin gece-gündüz döngüsünde ve uyku düzeninde rol oynar. Melatonin bu düzenleyici etkisi sayesinde uyku problemlerini ve uykuya bağlı yorgunlukları önler.

Ceviz, yağ içeriği olarak ise omega-3 içerir. Omega-3 vücutta üretilmeyen ve dışardan alınması gereken bir yağdır. Zararlı kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kalp damar hastalıklarından korunmak için yeterli miktarda Omega -3 alınması gereklidir. Bağışıklık sistemini; beyin, retina, sperm ve cilt hücrelerini güçlendirir. Kansere karşı koruma sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur, kanı inceltir ve akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasını önler, Yangı önleyici etkisiyle romatizmal hastalıklara karşı koruma sağlar. Bebeğin beyin ve retina gelişimini destekler. Erken doğum riskini azaltır. Doğum sonrası depresyonundan korur.

Omega-3 yağ asitleri ayrıca çocuğun zihinsel ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlar. Bunama ve Alzheimer hastalığı riskinin azalmasına, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur. Kalsiyum toplanmasına destek olarak kemiklerin güçlenmelerini sağlar.Eklem iltihabı ve kıkırdağa zarar veren enzim aktivitesini, eklemlerde hassasiyet ve sabah sertliğini azaltır.  Kalp damar hastalığı riski olanların ya da bu hastalığa yakalanmış olanların kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Damar sertliği oluşumunun yavaşlatır. Kalp hastalıklarında “kötü kolesterol”ü (LDL) düşürülüp, “iyi kolesterol”ü (HDL) artırır. Kalp krizi sonrası felç, ikinci bir kalp krizi ve krizden kaynaklı ölüm riskini azaltır.

Görüntüsü, aroması , damakta bıraktığı tat ile farkını ortaya koyan yöresinden temin edilen kabuklu cevizlerin özenle kırılmasıyla ve tek tek seçilmesiyle elde edilen coğrafi işaretli yerli Niksar cevizi Tahmiscioğlu Gıda güvencesiyle sizlerle buluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir